Méně známé vitaminy B - Health&Beauty by Beauty Guru
Domů » Méně známé vitaminy B

Méně známé vitaminy B

autor: estation

Méně známé vitaminy B

Pod vlivem nových poznatků biomedicíny se objevují další látky, které jsou podobně jako základní komplex vitaminů B důležité pro udržení funkcí lidského těla. Největší pozornost vzbuzuje v posledních letech zejména vitamin B17, který se využívá 
jako alternativní léčba onkologických onemocnění.

Jde o tyto vitaminy

Vitamin B4 – adeniN
Vitamin B8 – myo-inositol
Vitamin B10 – para-aminobenzoová kyselina
Vitamin B11 – pteryl-hepta-glutamát
Vitamin B13 – kyselina orotová
Vitamin B14 – Earl R. Norris
Vitamin B15 – pangamin
Vitamin B16 – dimetylglycin (DMG)
Vitamin B17 – amygdalin
Vitaminy B18, 19, 21
Vitamin B20 – karnitin
Vitamin B22 – extrakt Aloe Vera

Názor odborníka
„Vitaminy B16 – B 22 jsou používány zejména 
v alternativní terapii a dosud nedošlo k všeobecnému souhlasu biochemiků s tím, zda všechny tyto látky patří mezi vitaminy. Pochopení jejich funkcí vyžaduje 
podrobné biochemické znalosti,“ 
říká prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc.

Vitamin B4

Jde o vitamin rozpustný ve vodě, který nejlépe funguje ve spolupráci s jinými vitaminy, zejména B-komplexu. Protože se jedná o základní purinovou bázi, je součástí nukleových kyselin. Je také součástí molekuly nejdůležitější látky energetického metabolismu – ATP. Zlepšuje metabolismus, zvyšuje obranyschopnost organismu, pomáhá odstranit únavu a nevolnost, udržuje hladinu cukru v krvi.

NEDOSTATEK způsobuje: 

Poruchu krvetvorby, zpo-malení růstu, poruchy kůže, zácpu, nevolnost, svalové křeče, hypoglykémii, deprese, únavu, alergii, závratě.

zdroj
Chili paprička (kajenský pepř), kmín, šanta kočičí, hřebíček, pýr, zázvor, hloh, chmel, jojoba, střevíčník pantoflíček, divizna, šípky, šalvěj, máta, jahody, tymián, yucca, mateří kašička, propolis, čerstvá zelenina a ovoce.

Vitamin B13

Kyselina orotová spolupůsobí při metabolismu kyseliny listové a vitaminu B12. Chrání před některými poruchami jater, předčasným stárnutím, pomáhá při léčbě roztroušené sklerózy. Povzbuzuje paměť, uvolňuje napětí a úzkost, zvyšuje vstřebávání hořčíku z trávicího traktu a jeho průnik do buněk. Doporučené denní množství je 3 mikrogramy.

zdroj
Hlavně kořenová zelenina 
a zakysané mléčné výrobky.

VitaminY B15, B16

Objev pangaminu patří americkému biochemikovi T. Krebsovi, používal se ale i v Sovětském svazu k léčení mnoha problémů od alkoholových a drogových závislostí, mentální poruchy až po zvyšování výkonu u sportovců. DMG je aktivní složkou molekuly kys. pangamové, kterou si tělo vytváří až po konzumaci.

zdroj
Sušené pivovarské kvasnice.

Vitamin B14

Chemicky je velmi podobný vitaminu B10 a B11. V současné době je o něm známo pouze málo informací. Nachází uplatnění při tvorbě buněk a jeho nedostatek může vést k destrukci červených krvinek a způsobovat chudokrevnost.

zdroj
Obilí, luštěniny, vinné hrozny, droždí, maso, játra, ledviny, srdce, vejce.

STUDIE
Při podávání DMG skupině 39 autistických dětí ve věku 3 až 7 let po dobu 3 měsíců byly pozorovány prospěšné účinky u 31 dětí (80 %), žádná změna u 8 (20 %). Zlepšení se projevilo např. v řeči či stravování.

Vitamin B17

Historie
V roce 1927 si lékaři všimli, že v Himálaji žije kmen Hunza, u kterého se nevyskytuje rakovina. Po pečlivém zkoumání zjistili, že kmen se z převážné části živí meruňkami, hlavně jejich jádry, která vylupuje z pecek. A právě v jádrech objevili účinnou látku, která potlačuje vznik a rozvoj rakoviny. První ji vyzkoušel Američan Dr. Krebs, který si ji následně nechal i patentovat jako přípravek k potlačování nádorového onemocnění.

zdroj
Pecky meruněk, jadérka jablek, borůvky, brusinky, jahody, 
černý rybíz, ostružiny, fazole, čočka, různé ořechy, špenát.

STUDIE
Příznivci laetrilu uvádějí, že léčení pomocí B17 u pozdě diagnostikovaných onemocnění s metastázami je úspěšné u téměř 15 % případů. 
Odpůrci tvrdí, že ve vědecké literatuře existují především pozorování pacientů, kteří se pro užívání rozhodli dobrovolně, byli sledováni lékaři nebo museli vyhledat lékařskou pomoc z důvodu otravy kyanidem. Faktem zůstává, že laetril nebyl dosud uznán americkým FDA jako lék a je užíván pouze alternativní medicínou. Přesto o něm můžeme na stránkách PubMed najít více než 550 vědeckých prací.

B17 a léčba nádorů

Vitamin B17 se označuje také jako amygdalin či 
laetril. Léčba vychází z poznatku rozdílné metabolizace vitaminu B 17 zdravou a nádorovou buňkou. 
Pro zdravou buňku je tento preparát zcela neškodný. Nádorové buňky obsahují enzym betaglukosidázu, jehož působením vzniká z vit. B17 mimo jiné kyanid a benzaldehyd, které jsou pro buňku extrémně toxické a způsobí její zánik. Zatím není zcela jasné, zda kyanid z amygdalinu neotráví i zdravé buňky.

Dostupnost vitaminu B17
V ČR se prodává pouze jako preparát B17 APRICARC s meruňkovým olejem. Není u něj ale zcela zřejmý obsah účinných látek, proto nelze posoudit jeho 
plné terapeutické využití pro daný účel. V jiné formě jej lze získat přes internet v USA, Mexiku nebo Kanadě, kde se k terapii maligních nádorů běžně používá. V ČR se léčbě nádorových onemocnění vitaminem B17 věnuje např. MUDr. Karel Erben, primář poradny 
pro civilizační choroby v Praze (www.karelerben.cz).

náš tip:
Svět bez rakoviny, Edward Griffin, cena 269 Kč, www.kosmas.cz

Jako u B17 se i v případě vitaminu B9 píše, že může odvracet nebezpečí rakoviny plic, děložního hrdla, 
tlustého střeva či konečníku… 
Tam je to trošku oklikou. B9 se účastní metabolizace homocysteinu jako jeden z nezbytných mikronutrientů (látek, které přijímáme ve velmi malém množství), aby metabolizace proběhla. Homocystein má určité biologické úkoly a po jejich splnění se má přeměnit v jiné látky, aby neškodil. B9 je k tomu potřebný. Přináší metylové skupiny jako substrát, který slouží k rekonstrukci bílkovin. Připojení pak u toho obstarává B12. Nedostatek metylových skupin je příčinou genových mutací a vrozených poruch metabolismu, imunity u malých dětí. To je jeden z nejhorších počinů zdravotnictví, že neorganizuje prevenci pro budoucí rodiče, protože tam je potřeba začít už před početím.
Souhlasíte s názorem, že je nesmyslné brát vitaminy ve vitaminových doplňcích, když je tělo schopné pokrýt dávky z přírodních zdrojů?
Nesouhlasím. Tuto informaci by měl každý lékař znát, že vitaminů je nedostatek, a máme-li lidem pomoct ke zdraví, musíme je dovést k uvědomění, že vitaminy se musejí i uměle doplňovat.
Na kardiovaskulární onemocnění se ročně vydá zhruba 60 miliard korun. Máte pocit, že by prevence toto číslo snížila?
Ano. A to až o 62 %, což je oficiální výsledek tzv. Grahamovy studie. Profesor Graham sídlí v Dublinu a zorganizoval velkou multicentrickou studii na 9 tisících lidech, proti patnácti tisícům kontrol, doba sledování 7 let, čili to je solidní materiál, aby se těmto výsledkům dalo věřit.

Související články