Mezizubní prostory - Health&Beauty by Beauty Guru
Domů » Mezizubní prostory

Mezizubní prostory

autor: estation

Mezizubní prostory (jen kartáček nestačí… )

Čistíte si zuby pravidelně dvakrát denně, používáte kvalitní kartáček, přesto se sem tam objeví nějaký ten problém? Možná je to tím, že zapomínáte na mezizubní prostory. A co víc, Budete-li tato místa i nadále ignorovat, hrozí vám i paradentóza.

„Pomůcky k zubní hygieně jsou hitem a je jich velký výběr, nicméně bez správné techniky čistění zubů a návyku ke každodennímu používání mezizubních kartáčků a dentální nitě jsou to jen vyhozené peníze,“ upozorňuje dentální hygienistka Monika Sojková z Dentální kliniky Jan Stuchlík.

Jen kartáček nestačí…

Klasický zubní kartáček je sice potřeba, v mezizubních prostorách se ale neuplatní. Slouží k čištění velkých zubních ploch. Pokud si čistíte zuby jen klasickým kartáčkem, a je jedno, zda je manuální, nebo elektrický, mezizubní prostory si nečistíte vůbec. Máte tak zaděláno na velký problém.

Jak správně čistit mezizubní prostory

Žádný mezizubní prostor není stejný, a to ani v jedněch konkrétních ústech, proto neexistuje žádný přesný návod použitelný pro všechny. Nestačí se jen naučit pečovat o jeden prostor, musíte vědět, jak se starat o všechny, které v ústech máte, přičemž každý může být jiný a vyžadovat odlišný přístup a jiné pomůcky. Existuje neomezené množství velikostí a tvarů mezizubních prostor. Proto existuje také mnoho velikostí a tvarů mezizubních kartáčků, které se liší jak průměrem vnitřní drátěné osy, tak hlavně i délkou a tvrdostí štětinek a také tvarem a technologií zakončení, hustotou vláken a spoustou dalších faktorů, s nimiž vám musí poradit odborník.

Jaké zubní pomůcky zvolit

Podle toho, jak mezizubní prostor vypadá a kterou jeho část chceme vyčistit, vybíráme vhodné pomůcky.
Mezizubní kartáček je skvělý v prostoru kolem dásně, kde dokáže vyčistit i miskovitá vyklenutí na zubech.
156 Kč
www.lekarna.cz

K čištění kontaktních bodů mezi zuby slouží zubní nit, která projde i těsnou štěrbinou, a takto úzká místa dokáže vyčistit. Je také hlavní pomůckou tam, kde jsou zuby stěsnané, např. u před-ních dolních řezáků.
109 Kč
www.lekarna.cz

Co očekávat u hygienisty?

■ Hygienista musí zuby nejprve vyčistit, zbavit povlaků a zubního kamene.
■ přeměří výšku a hlavně šíři jednotlivých prostor, vybere pro každý vhodný mezizubní kartáček se správnou tvrdostí a délkou vláken a určí, která místa je potřeba čistit kartáčkem, která nití a kde je nezbytné pomůcky kombinovat. nacvičí s vámi i zacházení s mezizubními kartáčky.

2 otázky pro…

MUDr. Václav Kopecký
Vedoucí lékař kliniky estetické stomatologie EsthetX

Je pravda, že z mezizubního pro-storu můžeme dostat paradentózu?
„To je nejen pravda, ale je to i logické. Paradentóza je zánětlivé onemocnění, je to chronický, mnoho let trvající zánět dásní, a je jednoznačně způsobena bakteriemi žijícími na zubech a dásních. Pokud budete mít zdravé a dobře vyčištěné zuby a dásně, škodlivé bakterie na nich nepřežijí, a vy paradentózu nedostanete. Proto je čištění mezizubního prostoru tak důležité – většina bakterií žije ukrytá právě zde. Pokud si mezizubní prostory nečistíte, 30 let se nic neděje a nemoc se plíživě rozvíjí, a vy pak v padesáti zjistíte, že máte paradentózu a na záchranu zubů už je pozdě.“

Jak často a dlouho je potřeba mezizubní prostory čistit a jak poznáme, že už jsou vyčištěné?
„Na otázky frekvence a doby čištění vždy odpovídám srovnáním s mytím nádobí. Nádobí se myje tak dlouho, dokud není umyté, a tak intenzivně, jak je potřeba. A u zubů je to stejné. Záleží, jak jste šikovní a jak vám to jde, no a také jak moc máte zuby nečisté. Žádný mezizubní prostor není stejný, některé se tudíž čistí snadno a rychle, s jinými strávíte více času. Obecně platí, že mezizubní prostory stačí čistit jednou denně, a pokud v nich nemáte usazen zubní kámen, není potřeba je nějak drhnout. Úplně stačí projet mezizubním prostorem vhodně vybraným kartáčkem dovnitř a ven, pak ještě vyčistíte body kontaktu a zúžená místa zubní nití a je hotovo.“

Související články