Dejte sbohem zánětům močových cest - Health&Beauty by Beauty Guru
Domů » Dejte sbohem zánětům močových cest

Dejte sbohem zánětům močových cest

autor: estation

Dejte sbohem zánětům močových cest

Pálení, řezání, nepříjemné pocity při močení, v krajním případě až krev v moči. Každoročně se se zánětem močového měchýře setká více než jedna žena z deseti. Jak se mu vyhnout? A co dělat, když se objeví?

Co je infekce močových cest?

Je charakterizována přítomností mikroorganismů v moči, nejčastěji gramnegativních bakterií (staphylococcus saprophyticus, kvasinky a další). Až 90 % infekcí způsobuje bakterie Escherichia coli, která se běžně vyskytuje v naší střevní mikroflóře. Dostane-li se však do oblasti močových cest, ledvinové tkáně či do prostaty, nastává problém a naše tělo se potýká s infekcí.

Fakta o infekci močových cest

Je častější u žen než u mužů.
Postihuje především močový měchýř nebo ledviny.
V průměru postihne za život každou 5. ženu, celkem 20 % žen.
V USA je tato infekce důvodem 6 milionů návštěv u lékaře za rok,
v ČR pak 240 tisíc.

Věděli jste?

Jen v ČR někdy prodělalo zánět močových cest až 70 % žen a u 15 % se záněty opakovaně vrací. Tyto obtíže navíc trápí dvakrát více žen než mužů.

Nejrizikovější skupiny

Nejvíce se vyskytuje u mladých sexuálně aktivních žen ve věku 18 až 30 let. Až 30 % žen ve věku 24 let má zkušenosti s cystitidou (zánětem měchýře). Druhá skupina s častým výskytem jsou ženy po přechodu, s nízkou hladinou estrogenů a často i se zhoršeným vyprazdňováním měchýře, např. při prolapsu. V těhotenství postihne asi 2 až 3 % žen.

Známky a příznaky

Bolest spojená s močením
Zvýšená frekvence močení a naléhavé nutkání k močení
Pocit plnosti měchýře, diskomfort v podbřišku, citlivost nad stydkou kostí
Změny moče – zakalení i přítomnost krve v moči
Bolest zad v bedrech
Teplota a zimnice svědčí o počínajícím zánětu horních cest močových

Přecházet zánět se nevyplácí

„Infekce močových cest může mít formu lehkého zánětu, ale může se též vyvinout ve velmi nebezpečný stav ohrožující funkci ledvin. Pokud se ve vzorku moči potvrdí zánět, je nutné co nejdříve situaci řešit a nasadit antibiotika,“ objasňuje doc. MUDr. Bohumil Seifert, Ph.D., přednosta Ústavu všeobecného lékařství.

Jak zánět zjistit – domácí test

Zánět močových cest způsobuje především bakterie Escherichia coli, která v momentě průniku do močové trubice vyvolá infekci. Ta následně postupuje do močového měchýře, a proto je onemocnění možné poznat ze vzorku moči, která obsahuje vyšší množství leukocytů, nitritů a bílkovin. Právě k identifikaci těchto látek lze využít domácí test Veroval. Je rychlý a přesný (97 %), srovnatelný s laboratorními testy. Výsledek se dozvíte už za minutu. Balení obsahuje hned dva testy. Je tedy možné si následně ověřit, zda léčba působí, jak má.
Cena: 269 Kč
Kde: v lékárnách a na www.veroval.cz

Kam se obrátit – návštěva lékaře

Zánět močových cest a měchýře je velmi nepříjemný, pokud se však zachytí včas, je velmi dobře léčitelný. Proto by měla v případě pozitivního výsledku testu rozhodně následovat ná-vštěva lékaře, který se pokusí zjistit charakter obtíží, vyšetří vás, stanoví další kroky a léčbu.

Vyšetřovací metody:

Vyšetření moče – testační proužek
1) zjišťuje se přítomnost bílých krvinek v moči na základě průkazu leukocytární esterázy
2) nitrátový test detekuje produkty nitrát reduktázy (enzym produkovaný bakteriemi)
Chemická analýza moče
Mikroskopické vyšetření moče
Kultivační vyšetření moče (ne tolik běžné)
Zobrazovací metody, jako např. sonografické vyšetření (ne tolik běžné)

Mýty vs. fakta

01
Problémy močových cest trápí častěji ženy
ANO

Důvodem je to, že ženy mají oproti mužům kratší močovou trubici, a její vyústění je navíc blíže konečníku. Bakterie se tak snáze dostanou do močového měchýře, kde se pak dále množí a způsobují problémy. K přenosu zmiňovaných bakterií může dojít třeba nesprávnou hygienou po použití toalety. Vždy se otíráme směrem dozadu!

02
Bakterie se mohou přenášet při sexu
ANO

Sex je součástí našeho života a rozhodně bychom si ho měli užívat. Je ale pár zvyklostí, jejichž dodržování se ženám vyplatí. Ihned po sexu si dojděte na toaletu a dopřejte si rychlou sprchu. Proč? Během sexu se mohou bakterie dostat na sliznice močových cest, kde potom způsobí problémy. Od toho vás neochrání ani prezervativ. Zmíněná dvě pravidla jsou ale prevencí k nezaplacení.

03
Extrémní hygiena
NE

Hygiena je určitě základ, ale nic by se nemělo přehánět. Nadměrná hygiena intimních partií totiž může podráždit sliznici a poničit ochranný faktor dolních močových cest, což nahrává opakovaným návratům infekce. Takže péče určitě ano, ale přiměřeně a s pomocí hygienických gelů přímo určených intimním partiím.

04
Čekat, až to přejde
NE

Ozvaly se první nepříjemné pocity, nutkání na močení, delší čas strávený na toaletě? Nečekejte na další signál a ihned zakročte. Vaše močové cesty se potýkají s problémem. Existuje tu riziko reinfekce. Většinou se objeví po 2 týdnech.

05
Bakterie jdou spláchnout
ANO

Naše tělo tekutiny pro správné fungování jednoznačně potřebuje. Když nás ale sužují problémy močových cest, je pitný režim naprostou nezbytností. Tekutiny nám pomohou bakterie z těla doslova spláchnout. Proud moči s sebou totiž vezme i bakterie, které ulpěly v močových cestách, kde mohou způsobovat problémy.

Prevence

Problémy s močovými cestami se rády vracejí. Díky změnám životního stylu jim však lze předcházet.
Dodržujte pitný režim. Ideálně alespoň 3 litry čisté, neperlivé vody za den. V případě horka nebo zvýšené fyzické námahy i více.
Pokud možno nezadržujte močení. Vymočte se po styku.
Dbejte na dostatečnou hygienu intimních partií.
Hned při prvních příznacích reagujte.

tip H&B

Urinal Akut® pomáhá při prvních akutních potížích, obsahuje kombinaci zlatobýlu obecného, vitaminu D a extraktu z kanadských brusinek.
269 Kč / 10 tablet, v lékárnách a na www.urinal.cz

Dýňové tablety pro ženu posilují díky tzv. lignanům, které jsou zastoupeny v bezolejnatých částech dýňového semene, močový měchýř.
Dr. Böhm, od 184 Kč, 30 tablet, v lékárnách, www.drboehm.cz

Standardní léčba

Podání antibiotik. Používá se například Nitrofurantonin monohydrát (5–7 dnů), Trimethoprim – sulfamethoxazol (3 dny), Fosfomycin (jednorázově).

Léčba přírodní cestou

Voda jako první pomoc
Přepadnou-li vás nepříjemné pocity v podbřišku a potíže při močení, voda by měla být tím prvním, po čem sáhnete. Močové cesty je totiž potřeba propláchnout a nežádoucí bakterie z nich vyplavit.

Vsaďte na borůvky a brusinky
Přírodním antibiotikem je sice od pradávna česnek, na záněty močových cest jsou ale nejlepší brusinky nebo borůvky. Snažte se je využít v maximálním možném množství. Borůvky mají úžasnou schopnost zastavit množení bakterií, brusinky obsahují A proanthocyanidin a zase brání už proniknuvším bakteriím v uchycení se v močovém měchýři. Obojí je nejlepší konzumovat zasyrova, a to v případě akutní infekce i preventivně.

Využijte účinky magnetického pole
Trápí-li vás zánět močového měchýře často a chronicky, snažte se najít takovou léčbu, která uleví vašemu organismu od chemických léků, které se podávají k akutnímu řešení. Jednou z možností může být využití magnetického pole. „Velmi dobře se v tomto případě osvědčilo použití přírodního magnetického pole, které uleví od bolesti a pomáhá likvidovat zánět. Zároveň napomáhá regeneraci sliznic. Pálení a řezání při močení tak rychle odeznívá,“ vysvětluje MUDr. Václav Cikánek.

Pro řešení prvotních příznaků i jako prevenci lze využít např. magnetoterapii Renaissance. Aplikace je vhodná ze začátku prvních několik dní 1–2krát denně po dobu 5–10 minut, pak lze dávky postupně zvyšovat. V případě chronických zánětů je magnetoterapie snadným, dostupným a efektivním způsobem léčby bez nežádoucích účinků chemických medikamentů.

3 otázky pro…

MUDr. Marek Krolupper, primář Urologického oddělení Nemocnice Na Bulovce

Čím je způsobeno, že ženy trpí na tyto záněty častěji?
„Močová trubice u žen je kratší než u mužů a vzdálenost mezi ní a konečníkem je daleko menší. I z tohoto důvodu ženy trpí podobnými infekcemi častěji než muži. Bakterie to totiž do močové trubice nemají daleko.“

Je zánět močového měchýře opravdu dědičnou záležitostí?
„Náchylnost k bakteriální infekci je dána vlastnostmi buněk epitelů, které umožňují bakteriím adherovat. Tato náchylnost je geneticky dána. S infekcí močových cest je spojen genotyp vazba HLA A3 (human leucocyte antigen). Pacientky s HLA A3 mají skutečně změněné vlastnosti buněk slizničních povrchů, které umožňují bakteriím ve zvýšené míře adherovat. Je to prostě takový typ imunity. Jiné HLA jsou zase spojené například se vznikem autoimunitních chorob.“

Pokud už si ženy prošly zánětem močového měchýře, jak poznají, že se třeba infekce znovu vrátila? Kdy se nejčastěji dostavují do ordinace?
„Je třeba říct, že prostým okem nelze – ani ty pacientky samy nemohou – podle vzhledu moče infekci močových cest hodnotit. Samozřejmě jsou tu nějaké signály, ale třeba až zápach moče patří mezi ty momenty, kdy pacientky často přijdou do ordinace a mají obavu z reinfekce, z opakování zánětu. Ten zápach moče je nejčastěji ovlivněn složením stravy nebo používanými léky.“

Související články