Esenciální oleje 50x jinak - Beauty Guru - zdraví, kosmetika, estetika, antiage
Domů » Esenciální oleje 50x jinak

Esenciální oleje 50x jinak

autor: Redakce

Esenciální oleje 50x jinak

Vůně náš mozek přijímá a vyhodnocuje nejrychleji ze všech vjemů, proto hrají významnou roli při spouštění emocionálních reakcí, jakou je radost, náklonnost, zlost, žal či sexuální a erotické naladění. Mozek reaguje na vůně a může vyvolat impulsy pro naše tělo příznivé, a to i dlouhodobě.

Použití olejů

Existuje mnoho využití esenciálních olejů. Mohou se dát do lázní, aromalamp či na pokožku těla. Aromaterapie snoubí příjemné s užitečným, proto není důvod, proč si neprovonět přírodními esenciálními oleji celý život. Pro uvolnění a harmonii smyslů si vybírejte esenciální oleje spontánně, pro zdravotní účely vybírejte oleje dle konkrétních účinků, které navozují.

Co jsou silice?

Rostlinné silice neboli éterické oleje patří mezi aromatické látky. Působí na čichové nebo chuťové receptory člověka a vyvolávají dojem vůně nebo chuti. Obecně platí, že bychom se měli vyvarovat vysokých koncentrací a vždy se podrobně seznámit s účinky jednotlivých silic.

19 rad pro čistý domov

VŠE ZA ÚČELEM ČISTOTY Do šálku vody nakapejte 3 kapky oleje tea tree, 3 kapky citronového oleje a 3 kapky hřebíčku nebo oreganového olej. Tento mix esencí může fungovat jako čistič podlahy, i na tvrdé dřevo. Nebojte se směs dát i do rozprašovače, chvilku nechte působit a otřete.

KOUPEL BEZ NEČISTOT Tvoří se vám v koupelně po sprchování či koupání plísně? Vytvořte směs esencí. Do šálku s vodou nakapejte 4 kapky eukalyptu a tea tree oleje. Před sprchováním i po něm či po koupeli stříkněte na náchylná místa.

ČISTÉ A VOŇAVÉ KOBERCE Do prášku na čištění koberců nakapejte 20 kapek oleje tea tree a 10 kapek levandulového oleje. Vše pak nasypejte na koberec, nechte působit zhruba hodinu a poté vysajte.

OSVĚŽOVAČ LEDNICE Trápí vás zápach vaší ledničky? Použijte 10 kapek citronového oleje a grapefruitový olej smíchané v šálku vody. Směsí umyjte vnitřek ledničky. Udržíte tak pachy na uzdě.

KOUPELNA ČI KUCHYŇ BEZ ZÁPACHU Namočte tampon do oleje dle vlastní libosti a přiložte na postižená místa. Ta budou za chvilku voňavá a bez zápachu.

KONEC SKVRNÁM NA NÁDOBÍ Nedaří se vám zbavit se skvrn na nádobí po umytí v myčce? Přidávejte do myčky k saponátu pár kapek citronové silice.

UŽ ŽÁDNÝ HMYZ 1 kapka eukalyptového oleje, mátové silice, citronového a grepového oleje. Vše smíchejte se lžící kokosového oleje a aplikujte na tělo.

KONEC ŠTĚNICÍM Máte na zahrádce štěnice? Směsí 10 kapek pomerančového oleje s hřebíčkovým olejem a vodou v rozprašovači rostlinky postříkejte.

JAK NA HAVĚŤ Potřebujete se zbavit pavouků, myší či mravenců ve vašem domě? Namočte vatové tampony do mátového oleje a umístěte je na místo, kde se havěť nejčastěji vyskytuje.

OSVĚŽOVAČ VZDUCHU Do rozprašovače s vodou přidejte 10 kapek svého oblíbeného esenciálního oleje a stříkejte na cokoliv, co potřebuje osvěžit.

PRYČ S KOUŘEM Z CIGARET 4 kapky tea tree, eukalyptového a rozmarýnového oleje přidejte do šálku vody. Postavte na stůl a za chvilku esence zatočí s kouřovým zápachem.

ZBAVTE SE LEPIDLA Nakapejte 5 kapek citronového oleje na postižené místo a otřete suchým hadříkem.

OSVĚŽOVAČ OBUVI Do rozprašovače s vodou přidejte 2 kapky oleje tea tree.

PRYČ SE ZÁPACHEM Z POPELNICE 5 kapek svého oblíbeného esenciálního oleje naneste na vatový tampon a dejte do popelnice. Když vůně slábne, vyměňte vatový tampon.

VŮNĚ VAŠICH STĚN Do plechovky s barvou přidejte 10 kapek máty.

VOŇAVÉ PRÁDLO ZE SUŠIČKY Namočte prádlo před sušením v octové vodě s 10 kapkami esenciálního oleje dle vlastní libosti. Oblečení nebude cítit po octě.

DOMÁCÍ VONNÉ SVÍČKY Do roztaveného vosku přidejte 10 kapek svého oblíbeného esenciálního oleje.

PROTI KOMÁRŮM Přidejte do ohně 10 kapek citronového esenciálního oleje.

PRYČ S BAKTERIEMI VE DŘEZU 2 kapky citronového oleje nakapejte do dřezu.

11 rad pro vaši krásu

PRO ZLEPŠENÍ POKOŽKY Přidejte do koupele 10–15 kapek máty peprné nebo oleje ze sladké břízy. Uvidíte, že vaše pokožka bude zdravá a bez nepříjemných pupínků. Tento recept je vhodný především v létě, kdy pokožka nejvíce trpí slunečním zářením.

OBLIČEJOVÝ TONER 1 kapka tea tree oleje, pomeranče a citronového oleje, ½ lžičky kokosového oleje

HYDRATACE OBLIČEJE Do rozprašovače nalejte vodu a přidejte tři kapky levandulového oleje.

HYDRATAČNÍ KRÉM S VLASTNÍ VŮNÍ Do svého oblíbeného krému přidejte 10 kapek oblíbeného esenciálního oleje.

PARFÉM Do lihu přidejte 10 kapek tří oblíbených esenciálních olejů.

DEODORANT 5–10 kapek oblíbeného esenciálního oleje, 5–10 kapek kokosového oleje či tea tree oleje, 1/4 hrnku kukuřičného škrobu, 1/4 hrnku jedlé sody

KRÁSNÉ VLASY Nemáte možnost si umýt vlasy? Dejte si 5 kapek esenciálního oleje do kartáče a tím neumyté vlasy oživíte.

VLASTNÍ MÝDLO A ŠAMPON V JEDNOM Při výrobě mýdla přidejte několik kapek máty peprné. Mýdlo lze používat i na mytí vlasů.

NA POPRASKANOU KŮŽI 1–2 kapky levandulového oleje na postižené místo

PEVNÉ NEHTY 2 kapky kadidlového oleje, ½ lžičky kokosového oleje, směs vetřete do nehtů na jejich posílení. Při potížích opakujte jednou za týden.

OBLIČEJ BEZ VRÁSEK 2 kapky lupinového oleje aplikujte na vrásky, které vás nejvíce trápí. Budete tak chráněni před stárnutím. Olej vyhlazuje vrásky a omezuje tvorbu nových, je vhodný na péči o poprsí, skvělý na lupenku a ekzémy, na mastnou i suchou pleť.

20 rad pro zdraví a léčbu

ŽÁDNÝ STRES Nemůžete spát nebo trpíte stresem? Levandulový olej rozprášený po místnosti či nakapaný do vany vám pomůže.

KLIDNÉ NERVY Do svého čaje přidejte citron, oregano a levandulový olej.

PROTI ODŘENINÁM Naneste 2 kapky kadidlového oleje na postižené místo.

NA NEKLIDNÝ SPÁNEK 10 kapek máty peprné, citronového a fenyklového oleje spolu s 5 lžícemi kokosového oleje vmasírujte na spánky a hruď nemocného.

TLUMENÍ BOLESTI CHODIDEL 10 kapek máty peprné a 10 kapek vetiveru přidejte do teplé vody spolu s mořskou solí.

NA POPRASKANÉ DLANĚ 2 kapky oblíbené vůně esenciálního oleje smíchejte s hroznovým olejem.

PRYČ S KŘEČÍ 2 kapky bazalkového a rozmarýnového oleje smíchejte se lžící jojobového oleje a naneste na postižené místo.

PROTI BOLESTEM HLAVY 1 kapku levandulového oleje a lžíci máty peprné smíchejte v mističce a aplikujte na spánky.

BOLEST HRUDNÍKU 2 kapky smrkového oleje a máty peprné smíchejte v kokosovém oleji a naneste na hrudník a mezi lopatky.

NA HOREČKU 1 kapku máty peprné, levandule a eukalyptového oleje smíchejte v ¼ šálku vody. Směs naneste na čelo, krk a záda.

PRO ENERGII 2 kapky grepového a bergamotového oleje smíchejte se lžičkou jojobového oleje a naneste na pulzní body na rukou.

NA DLOUHÝ SPÁNEK 4 kapky heřmánku nebo levandule naneste na polštář.

NA MODŘINY 1 kapku hřebíčku a 4 kapky levandule smíchejte se lžičkou kokosového oleje a aplikujte na pohmožděniny.

NA ŠTÍPANCE OD KOMÁRŮ 1 lžičku jojobového oleje a 2 kapky esenciálního oleje libavka aplikujte na postiženou oblast.

NA VČELÍ BODNUTÍ 1 kapka levandulového oleje vede ke snížení bolesti a působí proti otoku.

BOLEST ŽALUDKU 1 kapka máty peprné smíchaná s jojobovým olejem. Směs naneste na dolní část břicha.

ASTMA 3 kapky oleje z černého kmínu se lžičkou jojobového oleje naneste na hruď a spánky.

NA BRADAVICE 5 kapek esenciálního oleje z oregana dejte na vatový tampon a naneste na bradavice.

NA KONCENTRACI 10 kapek šalvěje naneste na zadní stranu krku.

PRO ZVÝŠENÍ SEXUÁLNÍHO APETITU 5 kapek dýňového oleje a lžičku kokosového oleje smíchejte a naneste na krk a spánky.

Příznivé zdravotní účinky esenciálních olejů prokázalo množství vědeckých výzkumů. Tyto přírodní prostředky nám pomáhají mnoha způsoby.

Tip H&B

1. BIO extra panenský olivový olej z Kréty, výborný na vaření i do salátů, 395 Kč, 500 ml, v prodejnách Potten & Pannen – Staněk, www.pottenpannen.cz
2. Esenciální olej Thieves, pomáhá v boji proti vzdušným mikroorganismům, rozprašujte v místnosti po dobu 15 min., Young Living, 1 409 Kč, 15 ml, www.vitalvibe.eu
3. Esenciální olej Bergamot, 1. volba při infekci močových cest a skvělý lék na deprese a úzkost., Alhambra, 315 Kč, 15 ml, www.alhambra-bioesence.cz

Související články