Pravda o... jarní depresi - Health&Beauty by Beauty Guru
Domů » Pravda o… jarní depresi

Pravda o… jarní depresi

autor: estation

Deprese se zhoršují na jaře

Depresí trpí víc lidí než rakovinou, cukrovkou a AIDS dohromady. A přestože jde o tak častý problém, jen málokdo o této nemoci ví něco víc. Třeba to, komu nejvíc hrozí nebo jestli je opravdu příčinou sebevražd. Co z toho, co se dočtete v médiích, je pravda a co jen domněnka?

Pravda, nebo mýtus?


Nejohroženější jsou náctiletí

Když spáchá sebevraždu teenager, pravděpodobně se to objeví v televizi nebo v novinách. Ovšem jsou to dospělí, kteří si nejčastěji berou život, upozorňuje profesorka psychiatrie Marcia Valensteinová z univerzity v Michiganu. Nejvyšší riziko je u mužů – bělochů starších 85 let. Míra sebevražd je v tomto případě 49,8 případu na 100 tisíc úmrtí. V běžné populaci je přitom toto číslo výrazně nižší – 11 na 100 000. Náctiletí jsou nicméně rizikovější skupinou. Jeden z pěti amerických středoškoláků uvedl, že v uplynulém roce o sebevraždě uvažoval a jeden z dvanácti se o ni skutečně pokusil.


Sebevraždy nejčastěji o víkendu?

Většinou se jako nejhorší den zmiňuje středa, některé studie ale uvádějí, že nejvíce sebevražd se stane v úterý. Podle doktorky Valensteinové je však v tomto ohledu nejkritičtější samotný začátek týdne, tedy pondělí. Její tým to píše v dosud nepublikované studii. A má pro to i logický důvod. „Pondělí jakožto začátek pracovního týdne je pro lidi nejvíce stresujícím obdobím.“

+
Roli hraje i styl psaní

Mezi kreativitou, depresí a sebevraždami skutečně existuje spojitost. V historii najdete řadu osobností kulturního života, které trpěly duševní poruchou. S depresí se potýkali například spisovatel Charles Dickens, básník John Keats nebo dramatik Tennessee Williams.
A jak je to se sebevraždami? Tu spáchalo i několik známých autorů, mimo jiné například Ernest Hemingway, Virginia Woolfová nebo Sylvia Plathová. Pro takové spisovatele přitom platí, že psali často v první osobě. To podle některých odborníků značí sklon k sebevraždě.

+
Vliv rodiny

Pokud se v rodině už deprese objevila, je vyšší riziko, že jí onemocní i další generace, a to dokonce jedenáctkrát. Rodina a přátelé nicméně také hrají velkou roli v prevenci sebevražd. Silné sociální pouto a podpora nejbližších riziko toho, že si někdo sáhne na život, totiž významně snižují.

+
Muži jsou ohroženější

I když se o sebevraždu pokusí třikrát více žen než mužů, jsou to právě muži, kterým se čin častěji povede. Vlastní rukou umírá čtyřikrát více mužů než žen. Ve Spojených státech je nejčastějším způsobem sebevražd zastřelení. Po zbrani přitom sáhne většina mužů. Ženy častěji volí například předávkování se léky, tedy méně spolehlivý způsob.

+
Léčba pomáhá

„Způsobů prevence sebevražd jako takových příliš mnoho není,“ říká doktorka Valensteinová. „Nicméně úspěšná léčba všech psychiatrických onemocnění je velmi důležitá a může předcházet myšlenkám na smrt, především u starších lidí.“ Dodává také, že obavy, že antidepresiva mohou ve skutečnosti riziko páchání sebevražd u lidí mladších 25 let zvýšit, platí však jen v prvních týdnech léčby. „Když už depresi úspěšně léčíte, myšlenek na sebevraždu ubývá,“ uzavírá Valensteinová.


Nejhorší jsou svátky

„Ano, skutečně jsou sebevraždy pro určité období v roce typičtější,“ připouští doktorka Marcia Valensteinová. Většina lidí si myslí, že jde o zimu, konkrétně o vánoční svátky. Jenže v prosinci jsou počty sebevražd tradičně nejnižší. Naopak na jaře jich rapidně přibývá. Důvod přitom není úplně zřejmý, pravděpodobně však hraje roli to, jak přibývá přirozeného světla. „Je možné, že lidé mají najednou více energie pro spáchání tohoto činu,“ domnívá se odbornice.

 

Související články