Detoxikace: Jak na.... překyselený organismus - Health&Beauty by Beauty Guru
Domů » Detoxikace: Jak na…. překyselený organismus

Detoxikace: Jak na…. překyselený organismus

autor: estation

Detoxikace: Jak na…. překyselený organismus

Pokud máme výborné trávení, zdravé ledviny, správně dýcháme a máme dostatek aktivních minerálů, včetně vápníku, náš organismus dokáže udržet normální pH. Konzumací některých potravin se ale organismus překyseluje. Jak ho vrátit zpět do normálu?

Co je acidobazická rovnováha?

Rovnováha mezi kyselinami a zásadami v organismu, přesněji jejich poměr mezi tvorbou a vylučováním. Je důležitá k udržení stabilního vnitřního prostředí. Když dojde k vychýlení ve prospěch kyselin, dochází k acidóze (poklesu pH), pokud ve prospěch zásad, dochází k alkalóze (zvýšení pH). Jako neutrální pH se označuje hodnota 7. Zdravé lidské tkáně a tekutiny mají pH v tomto rozmezí – krev 7,42–7,31, sliny 7,4–6,5.

Co je to pH

Číslo, které udává, zda vodný roztok reaguje kysele či zásaditě. Při pH lišícím se o jeden stupeň se kyselost (koncentrace H+) liší desetinásobně. Rozdíl mezi dvěma stupni už představuje stonásobně vyšší koncentraci. Například tekutina o pH 6 je tisíckrát kyselejší než tekutina o pH 9. Pokud máme v pořádku trávení, zdravé ledviny a máme dostatek aktivních minerálů, náš organismus udržuje normální pH.

Náš tip:

Voda z islandského ledovce Aqua Angels má nízký stupeň mineralizace (TDS 55) a úroveň PH (8,8). Je k dostání ve skleněných lahvích 250 ml a 750 ml za 36 Kč a 50 Kč. www.aqua-angels.com

Regulace kyselin v těle

Aby tělo zabránilo výraznému kolísání hodnoty pH, má látková výměna člověka k dispozici různé mechanismy tzv. pufrù, tlumících sloučenin, které jsou schopny po přidání silné kyseliny či zásady udržet stabilní pH. Jde například o hemoglobin, bikarbonáty, krevní bílkoviny, fosfáty. K regulaci dále napomáhají i ledviny, plíce, střeva, játra nebo také například kůže. Neutralizovat kyseliny umí enzymy slinivky nebo minerály (vápník, hořčík a další).

Překyselení a pohyb

Aktivní sporty jako běh či jízda na kole přispívají k překyselení organismu. Naopak jóga a další podobná cvičení díky správnému dýchání, protahování a relaxaci organismus příliš nepřetěžují.

Příčiny překyselení

Špatná výživa – konzumace nevhodné stravy (příliš mnoho cukru, alkoholu, nikotinu,
nasycených mastných kyselin, atd.) a přetížení organismu přejídáním
Špatné stravovací návyky (nepravidelná strava, nedostatečné žvýkání potravy, apod.)
Nevyvážený poměr kyselinotvorných a zásadotvorných potravin
Nedostatek tekutin a nadměrné pití kyselinotvorných tekutin
Stres a častá agrese
Narušení přirozené střevní mikroflóry

Při extrémním překyselení vzniká v krvi fibrin, jehož přítomnost značí, že se v těle snadno tvoří záněty.

Studie

Podle průzkumů ČSÚ zveřejněných v roce 2012 Češi začali šetřit potravinami. Klesl nákup chleba a stoupla spotřeba těstovin. Lidé pijí méně mléka, zaměřili se na sýry a další mléčné výrobky. Spotřeba cigaret klesla oproti minulým rokům jen o 2,1%.

Kyselinotvorné tekutiny

Tělo tvoří ze 75% voda. Tu ztrácíme močí, potem, stolicí, dýcháním a dalšími doprovodnými projevy těla, jako zvracení či krvácení. Proto je důležité tekutiny pravidelně doplňovat. Horší než pít kyselinotvorné tekutiny, je pít málo. Dochází tak ke zhoršení látkové výměny a procesu detoxikace. Mezi kyselinotvorné tekutiny se řadí sladké nápoje jako Coca-Cola, tvrdý alkohol, džusy, červené i bílé víno, pivo, černý čaj, černá káva či minerální vody.

Každá vykouřená cigareta zničí v těle kuřáka 100 mg vitaminu C. Každá sklenička alkoholu vitaminy B1, B2, B6, B9 a B12.

Nebezpečí pro lidské tělo

V důsledku překyselení hrozí:
osteoporóza
chronická únava
vysoký krevní tlak
zvýšený cholesterol
srdeční infarkt
mozková mrtvice
cukrovka
ochrnutí svalů nebo končetin
revma
poruchy imunity a další nemoci

Srovnání pH jednotlivých tekutin

Citronová šťáva 2,4
Ocet 2,9
Štáva z pomeranče 3,5
Pivo 4,5
Káva 5,0
Čaj 5,5
Mléko 6,5
Čistá voda 7,0
Sliny zdravého člověka 6,5–7,4
Krev 7,34–7,45

„Dnes všeobecně hodně podceňujeme vliv stravy a její kvalitu, její složení na funkci našeho fungování jako takového. Kromě toho, co dýcháme, tak strava je to nejzásadnější z materiálního světa, s čím se kontaktujeme. A to i vnitřně. Každá buňka našeho organismu je kontaktována se vším, co sníme a každá buňka na to samozřejmě reaguje,“ říká MUDr. Jarmila Klímová

Jak změřit pH v organismu?

Dá se změřit v podstatě ze všech tělních tekutin (z moči, z krve, i tkáňově) a není nutné se kvůli tomu někam objednávat. Stačí si v lékárně koupit pH papírek a jednoduše ho počůrat. Konkrétně pH z moči je velmi funkční, protože moč u zdravého člověka je zdravá, sterilní a je věrným obrazem vnitřního prostředí. Ideálně by pH moči mělo být kolem 6,4–6,5, za optimální lze považovat i hodnoty do 7,0.

Měření hodnoty pH

Indikátorový papírek:
Orientační test na překyselení organismu lze provést ze slin či z moči pomocí indikátorového papírku. Dá se zakoupit běžně v lékárně. Za pH testovací papírky 100 ks zaplatíte od 109 Kč.
Laboratoř:
Změřit překyselení organismu jde i prostřednictvím laboratoře. V rámci svých vyšetření nabízí tuto možnost za 100 Kč například Synlab. Více na www.synlab.cz

Potraviny zvyšující pH a tedy zásaditost organizmu

Ředkev, ředkvička, brokolice, okurky, špenát, zázvor, česnek, cibule, citrón, houby, květák, meloun, mango,
sušené fíky, rajčata, mrkev, celer, řepa, sojové boby, zeleninová nať, hlávkový salát, kapusta, olivy, jablečný ocet, fazole, hrozinky, pomeranče, banány, hrušky, jablka, mrkev, maliny, meruňky, mandle, brambory, proso (jáhly), pohanka, kokosový ořech

Potraviny snižující pH a tedy zvyšující kyselost

Vepřové, telecí, hamburgery, bílá rýže, hovězí, ústřice, uzeniny, krabi, humr, mořští raci, krocan, kuře, ryby, jiné maso, vajíčka, čokoláda, tvrdý sýr, přírodní a divoká rýže, čočka, oves, těstoviny, chleba, celozrnný chleba, margarín, ořechy, máslo a smetana, ječmen, tvaroh a měkký sýr, švestky, syrovátka

Celulitida

Vzniká jako důsledek nadměrného množství kyselin a toxinů, které látková výměna u ženy nedokáže v období mezi menstruacemi uložit v krvi, lymfě, buněčné tekutině nebo placentě a které se proto neutralizací přeměňují na škodliviny, které se usazují v organismu.

Náš tip:

1. Jedlá soda pomáhá změkčovat vodu a neutralizovat kyseliny.
Léčí překyselený žaludek, obzvlášť výborná je na pálení žáhy. Seženete v lékárně i v obchodech s potravinami. Cena kolem 6 Kč.
2. Colonic Plus pH Balancer obsahuje 21 vybraných složek (vitaminy, minerály, aminokyseliny), které pomáhají regulovat kyselost a zásaditost organismu. Součástí balení jsou i 2 testovací proužky na měření pH moči. 60 tablet za 895 Kč. www.prozdraví.cz

Vliv emocí na pH v organismu

„Emoční stav v podstatě iniciuje změny neurovegetativního systému, to znamená, že buď se dostává do nadvlády sympatikus, nebo parasympatikus. V závislosti na tom potom přichází kaskáda neurochemických změn na buněčných membránách, ale zároveň i změna funkce kapacity některých orgánů jako třeba plic. To znamená, že jsme-li ve stresu, máme rychlejší dýchání, zvyšuje se parciální tlak kyslíku v krevní plazmě a pH stoupá. Když se zklidníme, máme prohloubené klidové dýchání, zvyšuje se parciální tlak kysličníku uhličitého a pH klesá.
Na plicích je to vidět asi nejzřetelněji, nicméně to souvisí i s dalšími orgány – vyplavování kortizolu, vyplavování testosteronu, adrenalinu a noradrenalinu změní momentální buněčné nastavení funkce např. jater, sleziny, pankreatu, tenkého a tlustého střeva a s tím, jak se mění buněčný metabolismus, tak se okamžitě mění i pH. Je známé, že stres působí negativně ve smyslu obezity. Víme, že nejen ukládání tuku, ale i snížení metabolických procesů a ukládání metabolických toxinů je daleko vyšší při vyšším pH. Proto je také spousta diet postavena na tom, že se snižuje pH. Ve sníženém pH se metabolické toxiny vylučují. Když jsme ve stresu, máme vysoké pH a tloustneme,“ vysvětluje MUDr. Jarmila Klímová

Názor odborníka:

Co s překyseleným organismem?
PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D., dietoložka
„Lidské tělo vytváří při své činnosti řadu látek kyselé povahy, jako je např. kyselina mléčná vznikající ve svalech při jejich déletrvající činnosti. Na tuto situaci je však tělo dobře připraveno a vzniklé kyseliny jsou rychle neutralizovány a z organismu vyloučeny. Vyhýbáním se kyselinotvorným potravinám (masu, mléčným výrobkům) sice snížíme kyselé zatížení organismu, ale zároveň si nedostatkem bílkovin ve stravě negativně ovlivníme kostní hmotu. Studie ukazují, že lepší výsledky přináší zvýšený příjem zásadotvorných potravin, tedy především ovoce a zeleniny, než pouhé snižování kyselinotvorných potravin.“

Ing. Martin Škába, výživový poradce
„Pokud se chceme zbavit překyselení, pak je nutné v prvé řadě vyřadit z jídelníčku některé potraviny. Hlavně omezit maso jen na 2x týdně. Dále pak vynechat uzeniny a mléčné výrobky, vynechat konzumaci bílého pečiva, sladkostí a sladkých vod. Také je důležité zabývat se dýcháním. Doporučuji pravidelné brániční dýchání. A v neposlední řadě je důležité pít dostatečné množství neperlivé vody a konzumovat 5x denně zeleninu ideálně se zálivkou lněného, konopného či makadamového oleje.“

Jak neutralizovat kyseliny

Proces odkyselování organismu může provádět každý sám:
konzumací jídla a pití s vysokým obsahem zásaditých látek
konzumací vhodných potravinových doplňků
zásaditou péčí o tělo
detoxikací těla
pohybem na čerstvém vzduchu

Související články