Jak na krásné a zdravé opalování - Health&Beauty by Beauty Guru
Domů » Jak na krásné a zdravé opalování

Jak na krásné a zdravé opalování

autor: Redakce

Jak na krásné a  zdravé opalování

Ať už se budete opalovat u moře, na chalupě, nebo na horách, pečlivě se předem připravte. A teď nemáme na mysli koupi nových plavek. Když dva týdny před dovolenou na slunci absolvujete náš přípravný program, opálíte se dokonaleji než kdy předtím.

Kolagenová bomba

Móda solárií je naštěstí snad už definitivně pryč. V soláriu je tělo vystaveno pouze UVA záření, které poškozuje pokožku a urychluje její stárnutí. Doporučujeme spíše návštěvu kola-genária. To sice na první pohled vypadá podobně, ale produkuje jiný typ záření. Pozor, některá kolagenária mají přidanou funkci mírného UV záření. Tuto funkci je ale většinou možné vypnout, čehož radíme využít.

Před opalováním

Peeling

Alfou a omegou celé přípravy na opalování je bezpochyby peeling celého těla i obličeje.
S odstraněním odumřelých částí buněk a vyčištěním pórů vám jistě rádi pomohou ve vašem oblíbeném salonu.
Pro domácí použití doporučujeme neabrazivní peeling, například mátový Xen-Tan. Lze jej použít jak na tělo, tak na obličej. Je ideální i pro ty, kdo používají samoopalovací přípravky. Tento jemný peeling totiž již vzniklé samoopálení nijak nenaruší.

Tělový peeling, Xen-
-Tan, 236 ml, 445 Kč, eshop.xentan.cz

Aktivátory

Dva týdny před dovolenou začněte jednou až dvakrát denně na celé tělo používat aktivátor opálení. Zvýší intenzitu opálení a prodlouží jeho trvanlivost, aniž byste na slunci museli strávit více času. Jak funguje?
Sprej UVinCellium od Institut Esthederm využívá patentované technologie Adaptasun, působící stimulaci pigmentace a rovnoměrnou distribuci i tvorbu melaninu ve svrchních vrstvách pokožky. 150 ml, 1 480 Kč, 
www.esthederm.cz, ve vybraných lékárnách

Aktivační lotion od Thalgo s klíčovou složkou inositolem (vitamin B8), který aktivuje, zintenzivňuje a prodlužuje opálení. 150 ml, 790 Kč, eshop.salonweekend.cz

Betakaroten

Betakaroten napomáhá tvorbě melaninu, kožního pigmentu. „V českých podmínkách stačí brát betakaroten 2 týdny před dovolenou a pak během ní,“ říká naturopatka Kateřina Boesenberg, BHSc.
Běžně jsou dostupné tablety obsahující 3 až 6 mg betakarotenu, to je postačující dávka. Některé zdroje doporučují až 30 mg, při delším užívání by ale kůže mohla dostat oranžový nádech.

Beta karoten 15 mg + Pupalka, Nefdesanté, 30 kapslí, 87 Kč, www.nefdesante.cz
Beta Carotene 9000 I.U., Calivita, 100 kapslí, 363 Kč, www.calivita.cz

Melanin

Nejnovější doplněk stravy pro opalování jsme objevili na dubnovém anti-agingovém kongresu v Monaku. Je určen pro ty, kdo se chtějí opálit co nejrychleji, a také pro osoby se světlejší pletí, aby se nespálily.
Melanin je barvivo 
přirozeně se nacházející v pokožce a chránící ji před UV zářením. Čím více melaninu, tím menší poškození paprsky. A zároveň i intenzivnější opálení. Ostatní kapsle dokážou stimulovat produkci melaninu, ale tyto 
jej přímo obsahují.

Mélanine forte, Biocyte Nutricosmetic, 30 kapslí, 30 €, www.biocyte.eu

Sprej MSH2 Pro

Nosní sprej MSH2 Pro obsahuje aminokyseliny, které dokáží přimět melanocyty k produkci kožního pigmentu melaninu. Dochází ke zhnědnutí bez osvícení sluncem.
Pozor: Ovlivňuje 
hormonální soustavu! Jako vedlejší efekt se objevuje zvýšené libido a potlačení chuti k jídlu. Aplikujte 1 denně, maximálně měsíc. Koupíte za 69,99 $, www.antiaging-systems.com

Při opalování

Vitaminy

Betakaroten není všespásný. „Každé opalování je v podstatě pálení kůže, které tělo zatěžuje z hlediska volných radikálů,“ říká naturopatka Kateřina Boesenberg, BHSc.
„Proto bych doporučovala během opalování i kvalitní multivitamin a minerál s obsahem zinku, selenu, mědi, hořčíku, křemíku, vitaminů C a B a také kvalitní antioxidační doplněk.“
Ten může být třeba s obsahem výtažku z granátových jablek, acai, zeleného čaje, jadérek grepových semínek, koenzymu Q10 nebo s kyselinou lipoovou.

Full Spectrum, Calivita, 90 kapslí, 309 Kč, www.calivita.cz
Koenzym Q10, Mitomed Koncept, 120 tobolek, 900 Kč, terapeutické zařízení AKTIP, www.aktip.cz

Ochrana

Doporučujeme minerální 
filtry jako např. oxid zinečnatý (na tubě bude možná uveden anglicky: zinc oxide) a oxid titaničitý (titanium dioxide).
Díky ochranné tyčince nezapomenete na rizikové partie nosu a rtů. Začínejte s faktorem o síle 50. Postupně snižujte, ale nikdy nepoužívejte nižší než 15. Nešetřete na množství. Když použijete přípravku málo, nebude faktor tak silný, jak udává číslo na obalu. Na tělo byste měli rozetřít minimálně množství dvou polévkových lžic, na obličej půlku čajové lžičky.

Melablock HSP SPF 50 +, 
Skin Tech, 50 ml, 611 Kč, 
medicontur.cz; Daylong Ultra SPF 25 Stick, Spirig, 15 ml, 275,40 Kč, v lékárnách Physical Sunscreen SPF 30, Medik8, 90 ml, 1 498 Kč, www.medaprex.cz

Načasování

Všichni vám vždycky tvrdili, že v poledne se na slunce chodit nemá. Že mezi 11. a 15. hodinou byste měli být zalezlí uvnitř. RNDr. Jitka Hořejšová, specialistka na anti-age, tvrdí pravý opak. Chcete-li si zajistit patřičnou dávku vitaminu D, ráno a večer, navíc namazaní ochranným krémem, ho podle ní „nenasbíráte“.

„V poledních hodinách dopadá na zemi 
nejvíce UVB – toho nejlepšího záření 
ze slunečního spektra, které kůži 
pomáhá s tvorbou vitaminu D,“
říká doktorka Hořejšová.

Tento názor zastává i britský odborník Oliver Gillie, autor příručky Sunlight Robbery (ke stažení na www.healthresearchforum.org.uk). Tvrdí, že současná doporučení týkající se ochrany před slunečními paprsky děsí lidi natolik, že mají ze slunce až nezdravý respekt.

„Pobývejte na slunci uprostřed dne, 
odhalte tolik pokožky, kolik jen můžete, a Ochranný krém používejte až po určitém čase – kdy už by došlo ke spálení,“
tvrdí Oliver Gillie, BSc. PhD.

Hořká čokoláda k svačině

Kvalitní hořká čokoláda obsahuje zdraví prospěšné flavonoidy. Díky 
nim může fungovat jako přirozená ochrana před slunečními paprsky.

Šest čtverečků čokolády denně podle britské studie z roku 2009 zařídí, že na slunci můžete strávit až dvojnásobek času, aniž byste se spálili! (Je ovšem důležité pečlivě vybírat – masově vyráběné čokolády bohužel během výrobního procesu většinu svých antioxidantů ztrácejí. Musíte si koupit co nejvíc hořkou, s vysokým obsahem kakaové sušiny.)

Voda

Myslete na to, že voda proces opalování urychluje, odráží totiž 
sluneční paprsky. Když si postříkáte tělo vodou, kapičky slunce přitáhnou. Ale pozor, mohou narušit ochranný film vašeho opalovacího prostředku. Využijte tedy spíše možnosti opalovat se na nafukovacím lehátku na vodní hladině. Okolní voda přitáhne paprsky, ale nedávno nanesenou ochranu pokožky neznehodnotí.

Odborník radí

Od jarních dní postupně zvyšujte 
dávku slunění, od 10 až 20 minut.

Indikátorem, který ukazuje, že došlo k dostatečné expozici slunci, 
potřebné pro vytvoření vitaminu D,
 je lehké růžové zbarvení kůže.

K získání dostatečné dávky vitaminu D je třeba vystavit slunci minimálně 40 % tělesného povrchu – 
obličej a ruce jsou málo.

Před ochrannými krémy upřednostňuji antioxidanty – ochranu zevnitř.

Po sluneční lázni nechte kůži 
minimálně 12 hodin neošetřenou mýdlem a sprchovými gely.
Dr. Jitka Hořejšová

Doma si můžete dopřát tekutý doplněk stravy, jenž je směsí hydrolyzovaného kolagenu, kyseliny hyaluronové, vitaminů a minerálů. Po měsíčním užívání je jasně viditelný efekt. Pure Gold Collagen, 10 x 50 ml, 1 199 Kč, aesthe-med.cz/shop

Ujít by vám rozhodně neměl ani suchý multifunkční olej Gold Huile Prodigieuse® se třpytkami, který rozjasní, ošetří a vyživí obličej, tělo i vlasy. Obsahuje pouze aktivní přírodní ingredience. Seženete za 590 Kč / 50 ml v lékárnách.

„Před sluneční expozicí je dobré pokožku důkladně připravit, protože v současné době málokdo tráví denně na slunci tolik času – ať už vlivem životního stylu, nebo chladného ročního období –, aby byla už předem dostatečně adaptována.“
Dana Jičínská, Beauty Institutes Brand 
Supervisor and Trainer, Institut Esthederm

Patnáctiminutovým pobytem bez ochranného krému denně – v závislosti na fototypu vaší pokožky – zajistíte organismu přirozený přísun vitaminu D, bez rizika spálení.

Opalovací přípravky se vyrábějí tak, aby vydržely minimálně 3 roky. Pokud jste ten loňský zdaleka nevypotřebovali, můžete ho používat i letos. Síla faktoru nebude nižší.

Při slunění venku v žádném případě nepoužívejte urychlovače opálení, které jste si koupili v soláriu. Tyto přípravky neobsahují ochranný faktor a pro „outdoor“ jsou naprosto nevhodné.

Chcete-li být chráněni od samého začátku pobytu na slunci, namažte se 30 minut minut před odchodem z domu. Za tuto dobu se aktivují ochranné filtry. Vybírejte si šetrné přípravky bez chemických filtrů. Ty by pro vaši pokožku mohly totiž být nebezpečnější než UV záření.

„Před sluneční expozicí je dobré pokožku důkladně připravit, protože v současné době málokdo tráví denně na slunci tolik času – ať už vlivem životního stylu, nebo chladného ročního období –, aby byla už předem dostatečně adaptována.“
Dana Jičínská, Beauty Institutes Brand 
Supervisor and Trainer, Institut Esthederm

 

Související články